تعمیر ریسه ال ای دی سوزنی

 
 

اگر بعضی از ال ای دی های ریسه روشن و برخی دیگر خاموش هستند

ابتدا درب پشت کنترلر را باز کنید و بررسی کنید که آیا تمامی سیم ها با لحیم به برد کنترلر اول ریسه چسبیده است یا نه ، برای مطمئن شدن در رابطه با این موضوع درب پشت کنترلر ریسه را باز کنید ریسه را به برق متصل کنید و سیم های روی برد را به آرامی تکان دهید اگر ال ای دی هایی که خاموش بود روشن شد پس عیب یابی را انجام داده اید . اما اگر روشن نشد دو حالت وجود دارد :

1 - سیم های ریسه آسیب دیده و قطع شده است

در این حالت سیمی که ال ای دی های متصل به آن خاموش است را شناسایی کنید و جهت پیدا کردن قطعی سیمی که ال ای دی های آن قطع است را باید با دقت و دقیق ، سانتی متر به سانتی متر چک شود و زمانی که به ال ای دی می رسید سیم را کمی بکشید و تکان دهید تا قطعی پیدا شود .
در صورتی که قطعی از سیم بود و آن را پیدا کردید اگر برایتان مقدور است یک تکه وارنیش ( روکش حرارتی سایز 1 ) را داخل سیم کرده سپس روکش سیم را بردارید ( ترجیحا با فندک ، به علت نازکی سیم ) سپس سیمها را لحیم کنید وارنیش را روی آن بکشید وحرارت دهید ، سپس روی وارنیش و کمی این طرف و آن طرف محل اتصال را با نوارچسب محکم بپیچید تا در صورت کشش احتمالی دوباره ریسه آسیب نبیند.
این احتمال وجود دارد که قطعی سیم دقیقا از کنار پایه ال ای دی باشد که در اینصورت ال ای دی را باید بچینید و سیم ها را طبق مطلب بالا لحیم کنید. ( نگران نباشید با حذف یک ال ای دی آسیبی به ریسه نمی رسد زیرا تعداد ال ای دی ها زیاد است و ولتاژ بین آنها تقسیم می شود. )

2 - بعضی از خروجی های کنترلر آسیب دیده است

جهت اطمینان از آسیب دیدن خروجی کنترلر که ال ای دی های متصل به آن خاموش است ، سیمی که ال ای دی های آن خاموش است را جدا می کنیم و به خروجی کنترلر که سالم است می زنیم اگر ال ای دی ها روشن شد یعنی فرضیه خرابی برخی از خروجی های کنترلر ریسه ال ای دی سوزنی صحیح است و عیب یابی ریسه ال ای دی سوزنی انجام شده می توان آن را به خروجی سالم لحیم کرد و رفع عیب نمود.
 
تعمیر ریسه ال ای دی سوزنی | آموزش عیب یابی مدار و برد و رفع عیب ریسه
 
تولید کننده ریسه ال ای دی با ضمانت ضد آب و ضد UV

ریسه ال ای دی

مقاله کامل ریسه‌های ال ای دی بانور رو از دست ندید. برای مشاهده روی عکس کلیک کنید.
 
 

اگر ریسه شما به طور کامل خاموش است

ابتدا بررسی کنید که تمامی سیم ها با لحیم به برد کنترلر اول ریسه چسبیده است ، برای مطمئن شدن در رابطه با این موضوع درب پشت کنترلر ریسه را باز کنید ریسه را به برق متصل کنید و سیم های روی برد را به آرامی تکان دهید من جمله سیمی که از برق آمده و به برد وصل شده ، اگر ریسه روشن شد پس عیب یابی را انجام داده اید . اما اگر روشن نشد دو حالت وجود دارد :

1 - سیم های ریسه آسیب دیده و قطع شده است

در این حالت چون کل ریسه خاموش است احتمال 90 درصد عیب از سیم مثبت ریسه است ، سیم مثبت ریسه به هیچ یک از ال ای دی ها وصل نیست و مستقیم تا آخر ریسه رفته و به پایه ی آخر ال ای دی آخری متصل شده است .
10 درصد هم احتمال دارد که تمامی سیم های منفی قطع شده است سیم منفی در بعضی ریسه ها 2 رشته ، در بعضی 3 رشته و در برخی دیگر 4 رشته یا بیشتر است ، که هر کدام از سیم های منفی تعدادی ال ای دی را به صورت سری به هم وصل می کند .
در هر صورت جهت پیدا کردن قطعی سیم ریسه باید با دقت و دقیق ، سانتی متر به سانتی متر سیم ریسه چک شود و زمانی که به ال ای دی می رسید سیم را کمی بکشید و تکان دهید تا قطعی پیدا شود . در صورتی که قطعی از سیم بود و آن را پیدا کردید اگر برایتان مقدور است یک تکه وارنیش ( روکش حرارتی سایز 1 ) را داخل سیم کرده سپس روکش سیم را بردارید ( ترجیحا با فندک ، به علت نازکی سیم ) سپس سیمها را لحیم کنید وارنیش را روی آن بکشید وحرارت دهید ، سپس روی وارنیش و کمی این طرف و آن طرف محل اتصال را با نوارچسب محکم بپیچید تا در صورت کشش احتمالی دوباره ریسه آسیب نبیند.

2 - قطعات روی مدار ریسه ال ای دی سوزنی آسیب دیده و سوخته

در این حالت باید برد کنترل ال ای دی تعویض گردد . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برد ریسه ال ای دی سوزنی و انتخاب نوع برد مناسب برای ریسه شما ، بر روی لینک زیر کلیک کنید.
و در صورتی که نوع برد خود را می دانید از طریق لینک زیر اقدام به خرید برد ریسه ال ای دی سوزنی نمائید .
 
برد کنترلر ریسه ال ای دی سوزنی هست حالت فروش به صورت تکی و عمده
 
با توجه به مراحل گفته شده در بالا پیش بروید حدود 1 درصد احتمال دارد که اگر مراحل بالا را په درستی انجام دهید ریسه تعمیر نشود و علت آن می تواند سوختن و اتصال باز شدن یکی از ال ای دی ها باشد که این مورد در صورتی امکان دارد که همه ی شاخه های دیگر روشن است فقط یک خط آن خاموش است و قطعی نیز وجود ندارد ، خروجی مربوطه برد هم چک کردید مشکلی ندارد.
در این صورت باید منفی یک منبع تغذیه 12 ولت DC را به سر سیم منفی که ال ای دی های آن قطع است بزنید و 15عدد ال ای دی از همان خط را جا بیندازید و سر مثبت ترانس را با شکاف روی سیم ریسه وصل نمائید اگر روشن شد یعنی 15 عدد ال ای دی اول سالم هستند . این کار را تا آخرین ال ای دی خطی که خاموش است انجام دهید تا بخشی که ال ای دی سوخته در آن قرار دارد پیدا شود سپس در آن بخش 15 تایی بازه را کوچکتر کنید و به ازای هر ال ای دی که بازه را کوچک می کنید یک مقاومت 330 اهم به سیم منبع تغذیه وصل کنید تا ال ای دی سوخته خود را نمایان کند . بعد از آنکه پیدا شد آن را حذف کنید و سیم ها به هم وصل کنید.
البته این بخش وقت گیر است و با توجه به قیمت پایین ریسه های ال ای دی سوزنی اصلا به صرف نیست که این کار را انجام دهید ولی برای کامل بودن آموزش تعمیر ریسه ال ای دی سوزنی ما سعی کردیم تا تمام نکات را در اختیار شما قرار دهیم.

آموزش ثابت کردن نور ریسه ال ای دی چشمک زن

خیلی از شما همراهان عزیز بانور پارس در تماس‌‌ها و کامنت‌ها از ما در مورد ثابت کردن نور ریسه ال ای دی چشمک زن سوال پرسیده بودید و به همین دلیل تصمیم گرفتیم تو این صفحه در این مورد به شما توضیحاتی ارائه کنیم.

برای یکسره کردن نور ریسه ال ای دی ابتدا باید ببینیم ریسه از نوع نیم موج است یا تمام موج. آموزش تشخیص نوع برد ریسه ال ای دی را میتوانید از این لینک مشاهده کنید. معمولا ریسه‌های زیر 10 متر نیم موج هستند و ریسه‌های بالای 10 متر تمام موج هستند.

برای ریسه‌های تمام موج ابتدا برد قبلی ریسه ال ای دی چشمک زن را از مدار خارج میکنیم و سپس یک پل دیود ریسه شلنگی (مبدل ریسه شلنگی) که در لوازم برق‌های سراسر کشور یافت میشود را تهیه کنید. یک سر این مبدل به برق متصل میشود و سر دیگر با دو سیم به یک سوکت متصل میشود. رشته قرمز به مثبت ریسه و رشته آبی به منفی ریسه متصل میشود.

برای تشخیص سیم مثبت ریسه ال ای دی باید به این مورد توجه کنید که سیم مثبت در ریسه فقط به LED آخر متصل میشود. برای تشخیص این مورد لازم است سیم را تا 4-5 ال ای دی اول باز کنید و سیم مثبت به هیچ یک نباید اتصال داشته باشد. بعد از مشخص نمودن رشته سیم‌های ریسه آن‌هارو به مبدل متصل میکنیم و بعد از اتصال آن به برق ریسه به صورت ثابت روشن میشه.

برای ریسه‌های نیم موج که معمولا زیر 10 متر طول دارند ، ثابت کردن نور این ریسه‌ها توصیه نمیشود. ولی ثابت کردن این نوع ریسه‌ها با دیود 1n4007 ممکن است. ابتدا باید برد قبلی ریسه را از مدار خارج کنید. دیود فوق دارای یک سر آند و  یک سر کاتد است. برای تشخیص کاتد و آند به این مورد توجه کنید که در سر کاتد خطی به چشم میخورد که آن رو از آند متمایز میکند. با توجه به آموزشی که داده شد رشته‌های ریسه رو مشخص میکنیم و سر مثبت رشته سیم ریسه را به کاتد متصل میکنیم و سر منفی ریسه رو مستقیما به برق متصل میکنیم. همچنین آند دیود را نیز مستقیما به برق متصل میکنیم.

بهترین ریسه های LED سوزنی ضدآب (ضمانت دار)

 

پر فروش ترین ریسه های LED سوزنی چینی به لحاظ رنگ سیم

ریسه های ال ای دی سوزنی ارزان قیمت چینی به لحاظ رنگ سیم به سه دسته سیم مشکی ، سیم شفاف و سیم سفید تقسیم می شوند . البته بیشترین نوع موجود در بازار ایران سیم شفاف و سیم مشکی می باشد .به لحاظ کیفیت سیم و کیفیت LED این ریسه ها تفاوت چندانی ندارند و انتخاب ریسه بستگی به سلیقه مشتری و البته موجود بودن رنگ مورد نظر در بازار بستگی دارد .